top of page

Терапевтична програма

​"Спомням си безсилието от това, че не можех да говоря. Знаех какво искам да кажа, но не можех да накарам думите да излязат. Затова просто започвах да крещя". 
Д-р Темпъл Грандин
Услуги и пакети

Центърът предлага набор от услуги за децата и техните семейства. За да улесним родителите в избора на подходящата комбинация, сме обособили три основни терапевтични пакета.

Методиката на програмата "Общуваме заедно" се базира на интегративния подход, включващ утвърдени системи като Floortime, TEACCH, PECS, SIT и компютърно - базирани интервенции с използване на визуални инструменти за развитие на комуникацията и структуриране на средата.
Целта на терапията е развитие на общуването и социалното взаимодействие при деца с разстройства от аутистичния спектър.
За всяко дете се разработва индивидуална програма, която се прилага както в терапевтичния кабинет, така и извън него, в естествената среда на детето, със съвместното участие на родители и специалисти. 
Методичният подход включва следните основни аспекти:


За децата играта е най-естествената форма за общуване. Посредством подходи от игровата терапия Floortime се цели изграждане на доверие и провокиране на интерес към взаимодействие. Така детето усеща съпричастността и подкрепата на възрастния. Когато е спечелено доверието му, се поставя началото на обратната връзка посредством реципрочната имитация - "аз правя като теб, ти правиш като мен". Чрез подражаване на възрастния започва сътрудничеството, което е от изключителна важност за развитие на комуникацията и когнитивните процеси.

HEADS TOGETHER.png
​Взаимодействие
images%20(1)_edited.jpg



Прилагат се техники от сензорно-интегративната терапия (SIT) за снижаване на тревожността и напрежението, регулиране на сетивността и подобряване на концентрацията, с помощта на различни сензорни материали (пясък, пяна, семена, различни текстури и др.). Центърът разполага със сензорна стая и зали, оборудвани с мултимедия, музикални инструменти, съоръжения за ерготерапевтични дейности и арт-терапия.

​Сетивност

 

Организиране на работното пространство на принципа на TEACCH, работа в структурирана среда, изчистена от допълнителни стимули, с цел изграждане на умения за самостоятелност. Използване на визуални графици, инструкции и таймери за времева рамка.

Структурирането на средата и времето са от съществено значение за аутистичните деца, тъй като това ги предпазва да не изпадат в паника от хаоса около тях, а постоянната заетост ангажира вниманието им и предотвратява стериотипното поведение и самоизолацията. Те трябва да знаят какво да очакват, обичат да се спазват правилата, имат потребност винаги да са наясно какво следва. В противен случай, неяснотата и объркването могат да доведат до афект. Затова е абсолютно необходимо използването на алтернативни и допълващи средства за комуникация.

will1920x1080_edited_edited.jpg
Структура

 

Използване на визуални инструкции за изчистване на лепетна реч, обогатяване на речника и провокиране на говор чрез употребата на конкретни думи в конкретни ситуации от ежедневието.

Прилагане на визуално моделиране на истории за подобряване на разбирането, както и за предотвратяване на ситуации на афект и неприемливо поведение. С помощта на съвременните технологии за видеомоделиране се развива невербалната комуникация и се изграждат подходящи модели за социално общуване.

Използване на подсилваща визуална комуникация (PECS), с цел изграждане на умения за общуване и стимулиране на речта.

Въвеждане на визуални инструменти - комуникационна папка, мобилни комуникатори, дневен режим и смарт-асистенти, с цел развитие на умения за общуване, изграждане на навици и самостоятелност в ежедневието.

SPEECH BUBBLES_CMYK.png
Комуникация
bottom of page